Notice: WP_Scripts::localize hatalı çağırıldı. $l10n parametresi bir dizi olmalıdır. Komut dosyalarına rastgele verileri iletmek için bunun yerine wp_add_inline_script() işlevini kullanın. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 5.7.0 sürümünde eklendi.) in /home/tarimakademisi.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5313
Güllerimdeki karıncalardan nasıl kurtulacağım? - Tarım Akademisi

Güllerimdeki karıncalardan nasıl kurtulacağım?

Güllerimde karıncalar var ve taze sürgünleri yiyerek kopmalarına sebep oluyorlar. Ne yapabilirim?

Bahçe Uzmanı Cevaplıyor :

Tarif ettiğiniz şey gerçekten çok tuhaf. Karıncaların gülleri yediğini hiç duymadım. Ortada muhtemelen daha karışık bir sorun var. Karıncalar genellikle bitkilerdeki bitlerle beslenir. Yani eğer bitlerden kurtulursanız karıncalarda gidecektir. Ancak bunu yaparken doğa dostu bir kimyasal kullandığınızdan (örneğin özel yağlardan yapılan ilaçlar) emin olun aksi takdirde bahçenizdeki kuşlar da zehirlenebilir.

Diğer probleme gelecek olursak, sürgünlerin kopmasının nedeni Blennocampa elongatula adını verilen bir gül sineği olabilir. Larvalar sürgünün ucuna yerleşir ve gülün ana sapını içen yer. Bunun sonucunda sürgün koparak düşer. Tahminim doğruysa sürgün içini açtığınızda içeriden yenilmiş olduğunu görebilir ve larvayı bulabilirsiniz.

Bu haşereden kurtulmak istiyorsanız güllerin sağlıklı bölgesine kadarki kısmını kesin, istilaya uğramış sürgünleri kesinlikle gübreye ayırmayın ve çöpe atın.

Hakkında akademi

Ayrıca Kontrol Et

Adaçayı Nasıl Yetiştirilir?

Akdeniz Bölgesi’nde yetişen ıtırlı bir bitki olan adaçayı, hoş kokulu şifalı bir bitkidir Adaçayı, pembe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir