Notice: WP_Scripts::localize hatalı çağırıldı. $l10n parametresi bir dizi olmalıdır. Komut dosyalarına rastgele verileri iletmek için bunun yerine wp_add_inline_script() işlevini kullanın. Daha fazla bilgi için lütfen WordPress hata ayıklama adresine bakın. (Bu mesaj 5.7.0 sürümünde eklendi.) in /home/tarimakademisi.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 5313
Arapapıştı Kanyonu - Tarım Akademisi

Arapapıştı Kanyonu

İsmini duyunca şaşırmış olabilirsiniz, onun için isminin nereden geliyor anlatayım; bu rivayet elbette… M.S. 7.yy’da Bizans imparatoru Heraklius döneminde Afrodisias‘ı doğu yönünden istila etmeye çalışan arap ordularının karşısına muhteşem bir kale hendeği gibi dikililerek şaşkına çevirdiği için yerel halk, Arapların şaşırıp kaldığı yer anlamına gelen “Arap Apıştı” adını vermiş.

Aydın ili, Bozdoğan ilçesi sınırları içinde yer alan Arapapıştı Kanyonu hakkında bilinmesi gerekenleri mercek altına alıyoruz. Arapapıştı Kanyonu nerede, nasıl gidilir? Neler yapılmalı? Arapapıştı Kanyonu’nda tekne ücretleri ne kadar? gibi sorulara yanıt bulmaya çalışacağız.

Aileniz veya arkadaşlarınızla güzel bir gezi yapabilirsiniz. Hani gizli kalmış güzellik derler ya onlardan biri Arapapıştı Kanyonu. Aydın şehir sınırları içinde yer alsa da Arapapıştı Kanyonu Denizli, Aydın ve Muğla sınırlarının kesiştiği noktada bulunuyor. Arapapıştı’ya Aydın’ın Bozdoğan ilçesine giderken tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Aydın merkeze yaklaşık 90 km uzaklıkta. Arapapıştı Kanyonu, Dünya’nın 8. Harikası olarak gösteriliyor. Bölge SİT alanı ilan edilerek koruma altına alınmış durumda.

Bu ilginç adın nereden geldiği aslında pek bilinmiyor. Rivayetler çok aslında. Bazılarına göre Bizanslıların Arap Orduları ile yaptıkları savaşta Bizans Hükümdarı’nın düşman ordularının karşılarında dimdik durması Arapları etkilemiş. Başka bir rivayette ise bölgenin güzelliklerini gören Arapların şaşkınlıklarını, düştükleri hayreti anlatmak için Arap apıştı adı verildiği ifade ediliyor. Bu hikayenin Pers ordusu versiyonu da var. Aydın’da şaşkınlık ifadesi olarak apışmanın çok kullanılan sözcükler arasında olduğunu belirtenler de bulunuyor. Tabii bu ne kadar doğru bilinmiyor.

Kanyon her ne kadar Arapapıştı diye ün yapsa da İnceğiz Kanyonu olarak da biliniyor. Arap apıştı kanyonunun bir tabiat ve ekoloji cenneti olduğunu söyleyebiliriz. Drone ile yapılan çekimlere bakarsanız muhteşem görüntü sizi etkileyecek ve mutlaka bu manzaranın olduğu cenneti görmek isteyeceksiniz. Çeşit çeşit bitki örtüsü ve kuş türü ile M.Ö. 5. Yüzyılda Pers döneminden kalan Kaya mezarları, Roma ve Bizans kalıntıları, mağaralar kanyonun zenginlikleri arasında.

Arapapıştı Kanyonu

Arapapıştı Kanyonu’nda tekne turu yapılabiliyor..

Aydın’ın Bozdoğan ilçesinin Kemer Barajı’ndaki Arapapıştı Kanyonu harika güzelliği ile ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Kanyon Bozdoğan ilçesine 25-30 dk uzaklıktayken araçla şehir merkezine 1-1.5 saatlik mesafede. İzmir’den kanyona 2,5-3 saatte gidiliyor. Doğal oluşumuyla herkesi büyüleyen, antik dönemin izleri ile tarih ve doğanın birleştiği muhteşem bir yer olan Arapapıştı Kanyonu, son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin daha çok ilgisini çekiyor. Popüler hale gelen ve pek çok ziyaretçinin Aydın’a gelip görmeden dönmediği Arapapıştı Kanyonu’nu tekne ile gezen ziyaretçiler, eşsiz güzellikte olan doğaya hayran kalıyorlar.

Tekne Turu

Kanyon’a geldiğiniz vakit Kemer İskelesi’nden teknelere binebiliyorsunuz. Öğrencilerin indirimli bilet alabilme imkanı da var. Yetişkin 30, öğrenci 15 TL ücret ödeyerek kanyona giriş yapabiliyor. Tekne turları yaklaşık 2 saat sürüyor. Tekneler 2 saat aralıklarla kalkıyor. Teknede tuvalet ihtiyacınızı giderme imkanınız yok. Bu nedenle iskele tarafında tuvalet ile yiyecek-içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Arapapıştı Kanyonu’nda tekne turu hizmeti sabah 8 ila akşam 6 arasında veriliyor. Tekneye binerken yetkililer size can yeleği de veriyorlar. Yazın özellikle haftasonu kalabalık olabiliyor. Önceden arayıp rezervasyon yaptırabilirsiniz. Kanyonun sosyal medya sayfalarında iletişim bilgileri bulunuyor. Yıl boyunca tekne turu olsa da uzmanlar ilkbahar döneminin su seviyesi açısından daha uygun olduğunu belirtiyorlar.

İskele

Seyir terasına gidin!

Bu doğal güzelliği fotoğraflamak için mutlaka görülmesi gereken yerler listenize Arapapıştı Kanyonu’nu eklemeyi unutmayın. Dünyanın 8. Harikası olarak kabul edilen, 380 metre yüksekliğinde, 6 kilometre uzunluğu, 12 metre kanal genişliği ile benzersiz bir doğa harikası olan Arapapıştı Kanyonu’nda kaya mezarları, muhteşem doğal güzellikleri, o bölgede yaşayan hayvanlar ve yerel bitki örtüsü ile dikkatleri çekiyor. Balıkçıl kuşları ve karabataklar tekne geziniz sırasında sizlere eşlik edebilir. Civarda dağ keçileri ve farklı kuş türlerini görmek de mümkün. Kanyonda harika manzara için Arapapıştı Kanyonu seyir terasına gidebilirsiniz.

Seyir Terası

Kanyon’da mekan sayısı kısıtlı ancak belediye kafeteryası var!

2017 yılının Nisan ayında hizmete açılan Arapapıştı Kanyonu’nda Körteke Kalesi, Pers Kaya mezarları, Büyük İskender zamanında yapılan Kemer Köprüsü ve Gizli Manastır ve kalıntıları görülecek yerler arasında. Dünya Mirası Listesi’ne aday olması beklenen Arapapıştı Kanyonu’nda yer yer bazı noktalarda suların çekildiği de gözlerden kaçmıyor. Kanyon civarında ne yenir ne içilir derseniz; aslında Aydın ve Ege mutfağı çok güçlü olsa da bu bölgede odaklanabileceğiniz bir lezzet yok. Mekan sayısı da çok kısıtlı. Belki bölge çok yeni turizme kazandırıldığı için bu eksikler de zamanla giderilecek. Henüz hizmet veren bir kamp merkezi bulunmuyor. Kanyon’un bulunduğu yerde büyükşehir belediyesinin yöresel yemekleri satışa çıkardığı bir de kafeterya alanı bulunuyor. Burada gözleme, börek, tatlı ve ev yemekleri yiyebilirsiniz. Yöresel lezzetler almak istiyorsanız ilçenin pazarında zeytin, kekik, yağ bulabilirsiniz.

Doğa Harikası

Tarihi geçmişi geniş boyutlu araştırılmalı!

Arapapıştı Kanyonu’na ziyaret edenler suyun renginden etkilendiklerini, kendilerini İskandinav ülkelerinde hissettiklerini söylüyorlar. Tayland’da Phuket, Krabi veya Bond Adası, Pi Pi adası gezisinde lagünlarda hissine kapılanlar da yok değil. Burada seyir zevki yaratan en güçlü figürlerden biri ise kaya mezarları. Kayaların içi oyularak yapılan bu mezarlar Türkiye’de pek çok turistik bölgede karşımıza çıkıyor.  Yine kayaların arasındaki taş yapıların bir manastır olduğu söyleniyor. Bize göre bu bölgenin arkeolojik potansiyeli iyi incelenip sonuçları turizm yapmak isteyenler ile masaya yatırılmalıdır. Belediyenin Arapapıştı Kanyonu’nu turizme kazandırması çok önemli ancak görünen o ki henüz çok eksik var. Bunları gidermek için mutlaka üniversiteler ile çalışılmalı. Yakın gelecekte sosyal medya ahalisinin de daha fazla ilgi göstereceğiniz düşünüyorum ancak mutlaka yanına bu değeri destekleyecek yeni ürünler konmalı.

Tarihi Doku

Turizm şehri Aydın’a kısa bir fokus!

Ege Bölgesi’nde efeler diyarı Aydin şehri, tarihi, kültürü, doğal güzellikleri ve turistik ilçeleri ile dikkat çekiyor. Aydın’a bağlı Kuşadası ve Didim ilçeleri turizmin yıllardır parlayan yıldızları. Gelenek, örf ve yaşam biçimleri ile dikkat çeken köy ve kasabaları olan Aydın ilinde arkeolojik değerler açısından günübirlik ziyaret edilecek ören yerleri de mevcut. Türkiye’nin en büyük üç ilinden biri olan İzmir’e de komşu olan Aydın, İstanbul’a 930 km, Ankara’ya 530 km uzaklıkta bulunuyor. Deniz ulaşımı, kruvaziyer turizmi Kuşadası’ndaki limandan sağlanıyor. Aydın ili elverişli iklimi nedeniyle uzun bir turizm sezonuna sahip. Akdeniz ikliminin hakim olduğu şehirde tarım ve gastronomi ürünleri de zengin.

Aphrodisias ve Pamukkale’yi kapsayan tur güzergahları, kıyı ve ören yerleri, termal ve sağlık turizmi imkanları, mimari eserler, müzeleri, geleneksel el sanatları, yerel festivaller, deve güreşleri, spor turizmi, doğa yürüyüşleri-trekking, atlı doğa gezileri, golf, dalış, avcılık, su sporları gibi turizmi geliştirilebilecek özellikler şehrin potansiyelinde yer alıyor. Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından 2017 yılında turizme açılan Arapapıştı Kanyonu adını duyurdukça daha çok ziyaretçi çekecek varış noktalarından biri olacak. Bu Aydın şehrinin turizm gelirleri açısında da önemli.

Tarih ve Kültür

Tarihi ve kültürüyle öne çıkıyor..

Turistik ören yerleri Milet, Didyma, Priene, güneyde Alinda, Alabanda, kuzeyde Tralleis, Nyssa ve doğuda Aphrodisias ve kuzey yakınında İzmir, Efes ve Meryemana evi, doğuda Denizli’de Hierapolis, güneyde Muğla’da Labranda, lasos ve Halikarnassos antik kentleri, tarihi ve arkeolojik gezi alanları kültürel turizmin önemli noktaları arasında. Aydın aynı zamanda orman ve mesire alanları, Türkmenlerin geleneksel kil çadırları, halı dokuma tezgahları, yöresel festivalleri, Bozdoğan’daki Körteke Kalesi, Nazilli’deki Arpaz Kalesi, Roma, Yunan, Osmanlı ve Selçuklu dönemi eserleri ile turizm değerini artıran bir şehrimiz.

Aklımızda kalmasın Aydın’ın pek çok ilçesinde harika pideler yapıyorlar. Bozdoğan, Yenipazar, Karacasu bunlardan bazıları. Nazilli’nin de yöresel yemekleri ve dondurması güzel. Yenipazar aynı zamanda bir sakin şehir. Yolunuz Ege bölgesine düşerse Aydın’a 40 kilometre uzaklıkta bulunan, Büyük Menderes Havzası’nın orta bölümünde, Madran Dağı eteklerindeki Yenipazar’ı mutlaka ziyaret edin. Bu ilçenin tarihi geçmişi M.Ö 2 binli yıllara kadar dayanıyor. Yenipazar’da yapılan kazılarda Orthosia antik kent yerleşim bölgesinden pek çok kalıntıya ulaşılmış.

Hakkında akademi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir